Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Pasje

Jak zwalczać gąsienice?

Gąsienice bywają prawdziwym utrapieniem w życiu nie tylko profesjonalnego ogrodnika, ale też każdego, kto zamarzy sobie mieć pięknie ukwiecony balkon. Skąd biorą się gąsienice, dlaczego są niepożądanym gościem w naszym ogrodzie i jak z nimi walczyć?

Czym są gąsienice?

Gąsienicą określamy jedno ze stadiów rozwojowych motyli lub błonówek. Mają obły kształt robaka, są śliskie i miękkie. Kolor zwykle jest mleczny. Wyposażone są w aparat gryzący, który umożliwia im podgryzanie pokarmu. Pokarmem zwykle są liście – najchętniej te młode, bo zawierają najwięcej składników odżywczych. Smakowitą przekąską dla gąsienic są także pąki kwiatowe. Gąsienice żerują na wszelkiego rodzaju roślinach: od kwiatów balkonowych (np. pelargonii), przez warzywa, aż po krzaki i drzewa.

Istnieje kilka odmian gąsienic: między innymi błonówek, tarnówka, kuprówka rudnica lub gąsienica sówkowata. Każda z nich należy zwalczać, bo w błyskawiczny sposób mogą deformować liście (przez wygryzanie w nich dziur), a także przerzedzać rośliny. W skrajnych wypadkach, w przypadku nagłego ataku wygłodniałych gąsienic, roślina może wręcz obumrzeć. Najczęstszym skutkiem działalności gąsienic będzie jednak znaczne przerzedzenie kwiatostanu i upośledzenie rozwoju krzewu.

Jak walczyć z gąsienicami?

Problem działalności gąsienic pojawia się już wiosną. W tych pierwszych miesiącach wyższych temperatur jest ich stosunkowo niewiele i są słabe. Dlatego walka z nimi może ograniczyć się do strącania ich z liści. Posłuży nam ku temu jedynie wąż z silnym strumieniem wody. Gdy jednak temperatura podnosi się, a rośliny ulistniają się coraz bardziej intensywnie, gąsienic pojawia się w ogrodzie coraz więcej. W przypadku głębokich porażeń i mocnej inwazji, należy z gąsienicami walczyć za pomocą środków biochemicznych, które zahamują ich działalność. Środki na gąsienice działają najbardziej skutecznie we wczesnych etapach rozwoju szkodnika. Sklep internetowy Protect Garden oferuje szeroką gamę środków do skutecznej walki z gąsienicami – są to gotowe mieszanki nieuszkadzające gleby ani roślin, szybko doprowadzające do wyprowadzki szkodników z naszego terenu.

Poza opryskami, warto wypróbować również żółte tablice lepowe, do których szkodniki przyklejają się. Niektórzy ogrodnicy stosują również naturalne środki na gąsienice,wytwarzane w domowych gospodarstwach. Przykładem może być wywar z bylicy piołunu. Piołun zebrany z pól powinien być wygotowany do formy wywaru, a następnie rozcieńczony wodą i rozpylony na rośliny zaatakowane gąsienicami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *