Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Pasje

Jak założyć profesjonalny trawnik ogrodowy.

Nie da się ukryć, iż trawnik to w każdym ogrodzie jeden z ważniejszych elementów. To w końcu na trawniku będziemy umieszczać nasze meble ogrodowe i sprzęt do codziennej rekreacji. Tak na trawnikach z reguły budujemy wszelkiego rodzaju ścieżki oraz altany ogrodowe, w których następnie organizujemy spotkania z przyjaciółmi i wspólne grillowanie. Wobec tego też, warto tutaj zasięgnąć nieco szerszej wiedzy w zakresie tego, jak prawidłowo założyć trawnik ogrodowy, aby spełniał on swoje podstawowe funkcjonalności a przy tym był jednocześnie wystarczająco estetyczny.

Zakładanie trawnika.

Podstawowym zadaniem przy zakładaniu trawnika ogrodowego będzie przygotowanie podłoża, co jest w zasadzie czynnością w tym przypadku zdecydowanie najbardziej wymagającą. Musimy oczyścić dokładnie cały teren przeznaczony pod trawnik z wszelkich korzeni, konarów, pozostałości budowlanych, większych kamieni i oczywiście chwastów. Teren trzeba następnie starannie wyrównać i odpowiednio zasilić. Warto tutaj zastosować na przykład nawozy w granulatach, które będą przez dłuższy czas zalegać w glebie i rozpuszczać się oddając drogocenne minerały i inne pożyteczne substancje glebie. Dopiero kiedy starannie i wnikliwie przygotujemy teren pod wysiew trawy będziemy mogli przystąpić do kwestii wyboru odpowiednich nasion trawy oraz samego wysiewu.

Zakup nasion trawy oraz wysiew.

W kwestiach związanych z zakupem odpowiedniej trawy na nasz trawnik ogrodowy, trzeba będzie spędzić troszkę czasu w sklepach ogrodniczych, gdzie możliwe będzie skuteczne przyjrzenie się wszystkim mieszankom, celem dobranie tej, która sprawdzi się w naszym ogrodzie. Każda mieszanka traw ma także swoje specyficzne wymagania, toteż musimy dopasować ją do naszego ogrodu i rodzaju zastosowanych nawozów. Dobrze jest więc nawóz dobrać tak, aby potem nie było z problemem wysiewu trawy, którą zamierzamy kupić. Bardzo dobrze prezentuje się na przykład trawa Agrecol, która jest dostępna praktycznie we wszystkich sklepach ogrodniczych w całym kraju. Jest to specjalnie przygotowana mieszanka traw bardzo dobrze sprawdzająca się w naszych warunkach klimatycznych, toteż jej utrzymanie w dobrym stanie nie powinno sprawić większych trudności nawet początkującym ogrodnikom. Bardzo ważną kwestią będzie tutaj także to, aby zapewnić naszej trawie odpowiednie nawodnienie oraz zabezpieczenie przed ewentualnymi wiosennymi przymrozkami. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w specjalną folię izolacyjną dla ogrodnictwa, i dopiero co wysiane nasiona trawy przykryć tego typu folią, co pozwoli zabezpieczyć kiełkującą trawę przed przymrozkami ale także przed wszędobylskim ptactwem, które tylko czeka na okazję aby pożreć wszystkie nasiona naszej trawy.

Jednym słowem, założenie trawnika oraz jego pielęgnacja to zadanie dość wymagające, głównie w zakresie wiedzy oraz czasu poświęconego na działania. W przeciwnym razie niestety, ale nasz trawnik ogrodowy szybko straci pierwotny blask i stanie się zwykłym, ponurym trawnikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *