Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Odwadnianie

Jak przeprowadzać modernizację przepompowni ścieków?

Jakiekolwiek prace związane z modernizacją czy też naprawą oraz serwisowaniem działających przepompowni ścieków, wymagają odpowiedniego podejścia do zagadnienia. Przede wszystkim, kwestią kluczową jest to, aby utrzymać przepływ ścieków przez cały czas prowadzenia robót. W przypadku niedużych obiektów jest to procesem dość prostym. Jednakże jeśli chodzi o duże przepompownie, zachodzi konieczność zastosowania odpowiednio dobranych bypassów ściekowych. Są to specjalnie przygotowane, czasowe instalacje, które pozwalają na przechwyt ścieków i ich pompowanie na dalsze odcinki, z pominięciem tych elementów przepompowni, które mają podlegać naprawom, serwisowaniu lub też modernizacji.

Dobór bypassów ściekowych.

W każdym przypadku tego typu inwestycji, trzeba będzie indywidualnie dobierać rozwiązania. Są one bowiem uzależnione od obciążenia danego elementu przepompowni oraz wydajności odcinka. Musimy więc uwzględnić maksymalne obciążenie danej linii przesyłowej, aby dobrać w tym celu prawidłowe dopasowane pod tym względem bypassy ściekowe. Czasami wystarczą po prostu odpowiedniej długości rury i dobry agregat do wody zanieczyszczonej i ścieków. W przypadku jednak większych instalacji, możliwa jest konieczność zastosowania całych baterii agregatów pompowych, aby sprostać większemu obciążeniu danej przepompowni.

Co ważne, zastosowane agregaty pompowe, muszą być przystosowane do pracy ze ściekami, w trudnych warunkach, i to w ruch ciągłym. Tak, aby możliwe było utrzymanie przepływności przepompowni, na czas realizacji wszystkich, zaplanowanych robót modernizacyjnych czy też naprawczych. Oczywiście wiąże się to ze sporymi kosztami, bowiem należy wynająć bądź też wypożyczyć, kilka, a czasami nawet kilkanaście potężnych agregatów pompowych do ścieków. Do tego jest jeszcze niezbędne całe orurowanie, a następnie podłączenie bypassu ściekowego, tak, aby wszystko mogło pracować przez pewien okres czasu bez najmniejszych zarzutów.

Zewnętrzne firmy dostarczające bypassy ściekowe.

Najczęściej jest jednak tak, iż realizacją prac modernizacyjnych zajmować się będzie zewnętrzna firma, i to na niej będzie spoczywać obowiązek zagwarantowania bypassu ściekowego. Firmy te, w niektórych przypadkach posiadają swoje własne rozwiązania w tym zakresie, a czasami po prostu zlecają wykonanie bypassu ściekowego innym, zewnętrznym podmiotom. W każdym z tych przypadków, zarządzający przepompownią, nie musi się przejmować szczegółami. Nad całością robót czuwać będą specjaliści z zewnętrznych firm, którzy zagwarantują utrzymanie prawidłowego poziomu przepływności instalacji ściekowej. Dzięki takiemu podejściu, poprzez zlecenie tego typu robót na zewnątrz, na rynku pojawiają się podmioty specjalizujące się w napraw i modernizacjach przepompowni, a to po prostu jest rozwiązaniem najkorzystniejszym dla wszystkich, a przede wszystkim, dla osób zarządzających przepompowniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *