Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Okna i Drzwi

Jak prawidłowo kontrolować napływ światła do mieszkania?

Napływ światła dziennego z zewnątrz do naszły wnętrz mieszkalnych odgrywa bardzo istotną rolę w naszym codziennym życiu. Dzięki umiejętnemu wpuszczaniu światła, możemy zapewnić sobie warunki do aktywności bez użytkowania oświetlenia sztucznego. To oczywiście generuje pokaźne oszczędności. Ważniejsze jest jednak to, iż nasza aktywność przy świetle dziennym jest bardziej wydajna. Po prostu lepiej się w takich warunkach czujemy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż napływ światła do mieszkania może być pod naszą pełna kontrolą. W tym celu wykorzystywane są wszelkiego rodzaju rolety i żaluzje. Pozwalają one nam całkowicie lub tylko częściowo odciąć dopływ światła słonecznego do naszych mieszkań poprzez przestrzeń okienną.

Co lepsze? Rolety czy żaluzje?

Tak postawione pytanie jest stosunkowo kłopotliwe, bowiem i rolety i żaluzje mają zarówno swoje wady jak i zalety. Każde z tych rozwiązań jest nieco inne i pozwala nam na nieco inne opcje. Warto więc poznać podstawowe kwestie związane z używaniem każdego z nich.

  • Żaluzje – wyróżniamy pionowe i poziome. Żaluzje mają to do siebie, iż w zasadzie nigdy nie pozwalają nam na pełne odsłonięcie okna. Nawet ich zwinięcie zawsze będzie zasłaniać okna w kilku procentach. Aczkolwiek nie są one wcale tak złym rozwiązaniem.
    • Pionowe – składają się z długich pionowych szerokich na około 8-10cm pasów materiałowych, obracających się wokół własnej osi. Dzięki temu użytkownik może je ustawić prostopadle do płaszczyzny okna, co pozwala na przepuszczanie światła w pełnym zakresie. Można także ustawić je równolegle do płaszczyzny okna, co w pełni odcina dopływ światła zewnętrznego do pomieszczenia
    • Poziome – składają się cienkich, blaszanych pasków o szerokości 1-2cm, umieszczonych w poziomie na szerokości szyby okiennej. Tutaj tak samo poprzez specjalny mechanizm możemy je ustawiać prostopadle lub równolegle do płaszczyzny okna.
  • Rolety natomiast są rozwiązaniem nieco bardziej ciekawym. Pozwalają nam bowiem na pełne odsłonięcie okna lub całkowitego jego zasłonięcie. Jest to specjalnie przygotowany materiał (rolety wewnętrzne) lub metalowe profile (rolety zewnętrzne), które zwijane są na rolkę u góry okna. Możemy rolety rozwijać na tyle na ile nam się to podoba.
    • Wewnętrzne – pozwalają nam nie tylko na ograniczanie napływu światła do pomieszczeń, ale także na kontrolę jego nasycenia. W zależności od grubości rolety oraz jej kolorystyki, będziemy mogli utrzymać w pomieszczeniu poziom jasności. Jest to przydatne, jeśli chcemy na przykład zapewnić sobie lepsze warunki do snu w sypialni.
    • Zewnętrzne – poza tym, iż mogą nam zasłaniać okna, pełnią jeszcze dodatkowo funkcję bezpieczeństwa. Są swego rodzaju kratą w oknach, jak również zabezpieczają szybę przed uszkodzeniem na przykład w trakcie gradobicia.

Podsumowanie

Generalnie rzecz wiec ujmując, rolety i żaluzje to dobre rozwiązania w zakresie przejmowania kontroli nad poziomem nasłonecznienia naszych wnętrz mieszkalnych. Trzeba tutaj pamiętać jedynie o kwestii tego, aby zastanowić się nad wyborem optymalnej technologii. Tak abyśmy odczuwali wysoki poziom komfortu w swoim własnym mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *