Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Okna i Drzwi

Jak dobrać nowe okna do domu jednorodzinnego?

Wymiana okien w domu jednorodzinnym, jak również w mieszkaniu to stosunkowo wymagające zadanie. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż obecnie nie chodzi już tylko o kwestie czysto estetyczne. Trzeba zwrócić także uwagę na kwestie ekologiczne, a więc przede wszystkim na straty ciepła poprzez płaszczyznę okien. Szacunkowo w klasycznym budownictwie, będziemy poprzez okna tracić pomiędzy 25-40% energii cieplnej z budynku. Tak więc każde ograniczenie tych strat, będzie generować przyszłe oszczędności, a co za tym idzie, także i oszczędności dla środowiska. Spalimy bowiem mniej materiałów opałowych. Mniej opału przekłada się zaś na mniej pyłów zawieszonych i mniej dwutlenku węgla. Jednym słowem, wymiana okien na nowe, energooszczędne, lub wręcz pasywne, to zawsze dobre rozwiązanie.

Dobór nowych okien do naszego domu.

Oczywiście trzeba będzie tutaj podjąć kilka bardzo istotnych decyzji, zanim przystąpimy do zakupu nowych okien i ich wymiany w naszym domu. Zdecydowanie najbardziej istotną kwestią jest podjęcie decyzji o wyborze okien pod kątem ich strat energetycznych. Im lepszej klasy okna w tym zakresie zakupimy, tym niższe w przyszłości koszty ogrzewania będziemy ponosić. Dlatego też, jeśli dysponujemy odpowiednim zapleczem finansowym, warto zdecydować się na okna energooszczędne, lub wręcz okna przeznaczone dla budownictwa pasywnego. To pozwoli znacznie ograniczyć straty ciepła i wpłynąć w wyraźny sposób na poprawę komfortu wewnątrz domu i rzecz jasna ograniczenie rachunków za ogrzewanie.

Estetyka okien

Kolejną kwestią będzie wybór okien w kwestiach estetycznych. Trzeba je bardzo starannie dopasować do naszych wymagań i upodobań w tym zakresie. Tak, aby pasowały pod kątem wyglądu zewnętrznego do naszych wnętrz.

Okna PCV czy drewniane?

Ostatecznie musimy także podjąć decyzję o materiałach z jakich okna będą wykonane. Obecnie jednak, niemal wszystkie nowoczesne okna PCV oraz drewniane w Bielsku będą charakteryzować się bardzo zbliżonymi parametrami technicznymi. Co prawda jeszcze z dwie dekady temu okna drewniane może i były bardziej estetyczne, niemniej jednak nie były w stanie dorównać oknom PCV pod względem technicznym i izolacyjnym. Współcześnie już nie mamy z tego tytułu żadnych trudności. Zarówno okna PCV jak i drewniane, wytwarzane są z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii.

Podsumowanie

Reasumując, trzeba przyznać, iż wybór nowych okien nie jest wcale taki prosty, jakby się to mogło pozornie wydawać. Trzeba ustalić stosunkowo sporo kwestii i wybrać okna spełniające nowe wymagania w zakresie energooszczędności. Trzeba także pamiętać, iż im więcej zainwestujemy w bardziej energooszczędne okna, tym większy zakres oszczędności będziemy mieć w przyszłości. Warto o tych wszystkich kwestiach pamiętać podczas wyboru okien do naszego domu, gdyż w perspektywie czasu, jest to na pewno bardzo istotna kwestia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *