Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Wypoczynek i rekreacja

Haute Route – trasa dla profesjonalistów.

Wśród wielu różnorodnych tras trekkingowych, znajdziemy także takie, które przeznaczone będą jedynie dla najbardziej doświadczonych i przygotowanych trekkingowców. Jedną z nich bez wątpienia będzie Haute Route, czyli trasa wiodąca na wysokości 3700 metrów, której pokonanie zajmie nam co najmniej kilka dni, i sporo wysiłku. Trzeba tutaj solidnego przygotowania zarówno pod względem fizycznym, kondycyjnym, jak i w kwestii wyposażenia, bez którego trudno będzie sobie poradzić na tak wymagającej trasie. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej kwestiom technicznym, aby sprawdzić, jak to w rzeczywistości wygląda z trasą Haute Route.

Niezbędne wyposażenie na trasie Haute Route.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kwestię wyposażenia niezbędnego na trasie Haute Route, które będzie gwarancją bezpieczeństwa i zakończenia wyprawy sukcesem. Jest to kwestia wymagająca szerszego omówienia i rzecz jasna sporych inwestycji, toteż początkujący raczej nie będą mogli sobie pozwolić na tego typu wydatki od ręki. Doświadczeni trekkingowcy z całą pewnością przez lata już wyposażyli się w niezbędny sprzęt, co pozwoli im bezproblemowo skompletować niezbędne wyposażenie. Wybierając się na trekking Haute Route powinniśmy wyposażyć się przede wszystkim w sprzęt taki jak:

  • Buty górskie – ciepłe obuwie za kostkę z twarda podeszwą. Sprawdzone i rozchodzone.
  • Raki – dopasowane do obuwia i sprawdzone w boju.
  • Czekan – niezbędny w najtrudniejszych fragmentach podejść
  • Uprząż dolna i karabinki – niezbędne na całej trasie do wzajemnej asekuracji z resztą członków grupy, oraz do najtrudniejszych podejść, w których niezbędna będzie wspinaczka.
  • Odzież trekkingowi – w tym przypadku ciepła, zimowa odzież. Nieprzemakalna i zabezpieczająca przed wiatrem.
  • Zabezpieczenie przed słońcem – przeciwsłoneczne okulary, czapka i krem z filtrem UV – niezbędne szczególnie w słoneczne dni, kiedy od pokrywy śnieżnej odbijać się będą promienie słoneczne.
  • Plecak – co najmniej 30-40 litrów
  • Bielizna termiczna – podstawowe zabezpieczenie ciała przed chłodem. Warto zabrać więcej par na wypadek przemoczenia.
  • Termos na ciepłe napoje i pojemnik na wodę – bez komentarza

Widzimy więc, iż troszkę tego wszystkiego jest, a najkosztowniejsze będzie z całą pewnością zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt alpinistyczny. Tutaj jednak zawsze pozostaje nam jeszcze możliwość wypożyczenia kompletu sprzętu, co będzie nas kosztować ok. 50 EUR za osobę na całą wyprawę, a więc stosunkowo niedużo.

Przebieg wyprawy.

W chwili wejścia na turę wysokogórską, musimy liczyć się z tym, iż przez kilka najbliższych dni nie zejdziemy z wysokości powyżej 3500 metrów. Praktycznie cały czas będziemy musieli poruszać się na trasie w uprzęży, spięci liną z pozostałymi członkami wyprawy. Trzeba będzie także używać raków i czekana. Warto aby nasz plecak umożliwiał podpięcie czekana i raków na czas, kiedy nie będą nam potrzebne, co pozwoli nam zapewnić sobie większą wygodę na trasie. Generalnie można powiedzieć, iż podróż i nocowanie na tak dużych wysokościach, przemieszczanie się trasami wysokogórskimi w tak trudnych warunkach, będzie dla każdego z nas bardzo wymagająca. Nawet najbardziej doświadczeni trekkingowcy, z całą pewnością odczują trudności wyprawy, wobec czego bez odpowiedniego przygotowania, doświadczenia i wyposażenia, nie ma nawet sensu myśleć o wyprawie na Haute Route.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *