Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Ogrzewanie

Grzejniki do pomp ciepła.

Instalacja grzewcza w przypadku zastosowania pompy ciepła, powinna być dostosowana do niskich temperatur grzewczych. W klasycznym systemie grzewczym, kotły węglowe czy też inne, mogą nam na grzejniki oddać czynnik grzewczy o temperaturze nawet 60-70 stopni Celsjusza. W przypadku jednak pompy ciepła temperatura ta nie będzie tak wysoka. Maksymalne temperatury w przypadku instalacji pomp ciepła to jakieś 30-40 stopni. Wobec tego należy tutaj zastosować odpowiednie ogrzewanie płaszczyznowe, na przykład podłogowe, lub odpowiednie grzejniki do pomp ciepła. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby odzyskaną poprzez pompę ciepła energię cieplną, efektywnie wykorzystać do ogrzewania budynku.

Jak dobrać grzejniki do pomp ciepła.

Przede wszystkim zacząć musimy tutaj od tego, czy nie ma w budynku możliwości zastosowania innego rozwiązania grzewczego. Chodzi o to, iż grzejniki do pomp ciepła nie są rozwiązaniem najlepszym w tym zastosowaniu. O wiele lepszym będzie ogrzewanie płaszczyznowe, czyli na przykład ogrzewanie podłogowe. Aczkolwiek istnieją alternatywne badania, według których w przypadku systemów pomp ciepła, zastosowanie odpowiednich grzejników ściennych jest o około 15% bardziej efektywne, niż zastosowanie ogrzewania podłogowego. Niemniej jednak, w wielu przypadkach, w starszych szczególnie budynkach, po prostu jedynym wyjściem jest ogrzewanie grzejnikowe. Wobec tego też, warto wiedzieć, w jaki sposób dobrać odpowiednie grzejniki do pomp ciepła.

W przypadku ogrzewania pompą ciepła, bardzo dobrze sprawdzają się grzejniki 55/45/20. tego typu grzejniki stosowane są także w przypadku ogrzewania kotłami kondensacyjnymi. Niektóre modele tego typu grzejników są dodatkowo wyposażone w wentylatory, co podnosi znacznie sprawność dystrybucji ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. W każdym razie są to grzejniki dostosowane do pracy z niskimi temperaturami czynnika grzewczego.

Równie dobrym rozwiązaniem mogą się tutaj okazać klimakonwektory, czyli grzejniki, przy pomocy których w środku lata będziemy mogli wychładzać nasz dom. Także przy pomocy pompy ciepła.
Ostatnim rozwiązaniem w przypadku ogrzewania pompą ciepłą będą grzejniki kanałowe. Jest to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające nam na rezygnację z grzejników ściennych zasłaniających sporo miejsca na ścianie. Montowane są bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi. Wyposażone w dodatkowy wentylator zapewniający efektywną dystrybucję ciepła w pomieszczeniu. Możemy go przykryć estetyczną maskownicą, dzięki czemu nie będziemy mieć trudności z estetyką wnętrz.

Podsumowanie

Generalnie rzecz ujmując, odpowiednie grzejniki niskotemperaturowe dla instalacji pomp ciepła to skomplikowany temat. Mamy tutaj sporo różnorodnych, nowoczesnych technologii, wśród których trzeba wybrać rozwiązanie idealne do swoich potrzeb. Niemniej jednak sama idea ogrzewania budynków mieszkalnych pompami ciepła jest jak najbardziej warta uwagi. Zapewnia nam bowiem znaczne ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, a to w chwili obecnej, zdaje się być kwestią zdecydowanie najważniejszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *