W wielu przypadkach, geowłókniny typu PES, okazują się być jednym z najlepszych rozwiązań w zakresie ochronnym. Ich podstawową funkcjonalnością jest ochrona geomembran w wielu zastosowaniach. Trzeba jednakże pamiętać, iż mogą one także stanowić samodzielnie funkcje ochronne, separacyjne, wzmacniające czy też filtracyjne. Są to płaskie materiały geosyntetyczne, które wytwarzamy z włókien poliestrowych w procesie ich igłowania, kalandrowania czy też przeszywania. W większości przypadków, geowłókniny typu PES będą jednak wykorzystywane w połączeniu z geomembranami, jako ich skuteczna ochrona przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami.
Gdzie wykorzystywane są geowłókniny typu PES?
Geowłókniny typu PES, tak jak już wspomnieliśmy, znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w zakresie skutecznej ochrony geomembran przed uszkodzeniami. Niemniej jednak, możliwe jest także ich wykorzystanie w pełni samodzielnie. Pełnią wtedy różnorodne funkcje. Najczęstsze przykłady zastosowania prezentują się następująco:
- Budowa systemów drenażowych oraz odwadniających
- Budowa dróg, chodników, ścieżek rowerowych, itp.
- Budowa parkingów, podjazdów, a także boisk sportowych
- Zabezpieczenie składowisk odpadów, w połączeniu z geomembranami.
- Ochrona i wzmacniania wałów i nasypów przeciwpowodziowych.
- Balastowanie rurociągów.
- Realizacja wszelkiego rodzajów oczek wodnych, basenów, czy też ogrodów dachowych.
Trzeba więc powiedzieć, iż ogólne zastosowanie geowłókniny typu PES jest bardzo szerokie. Wynika to z bardzo dobrych właściwości i parametrów technicznych oraz konkretnych zalet. Warto więc powiedzieć sobie o tym nieco więcej.
Najważniejsze zalety geowłóknin ochronnych typu PES.
W tej kwestii, geowłókniny ochronne PES charakteryzują się konkretnymi zaletami, których wykorzystanie przynosi nam konkretne korzyści w każdym przypadku ich zastosowania. Zapewniają nam skuteczną poprawę nośności gruntów, redukują koszty inwestycji, wydłużają bardzo wyraźnie trwałość i czas eksploatacji różnorodnych obiektów budowlanych, zapobiegają także procesowi kolmatacji czyli zamulania. Wszystko to, bez żadnego negatywnego wpływu na środowisku, bowiem są w tym zakresie obojętne.
Podsumowanie.
Należy więc powiedzieć, iż geowłókniny typu PES to bardzo dobre materiały geosyntetyczne o wszechstronnym zastosowaniu. Ich wdrożenie, w każdym przypadku znacznie podnosi bezpieczeństwo konstrukcji, szczególnie tam, gdzie wymagana jest dodatkowa ochrona geomembran, ze względu na zagrożenia wynikające z ich uszkodzenia. Dlatego też, warto w każdym przypadku, w którym dodatkowo ochrona będzie przydatna czy też wręcz konieczna, wykorzystać geowłókniny typu PES. Pozwoli nam to na osiągnięcie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i trwałości poszczególnych konstrukcji budowlanych.