Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Ogrzewanie

Efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Odnawialne źródła energii (OZE) to obecnie temat wręcz topowy. Nie powinno nas to zanadto dziwić, gdyż w większości przypadków nasze kotłownie wyposażone jeszcze w przestarzałe kotły centralnego ogrzewania, które niestety emitują ogromne ilości zanieczyszczeń. To w sumie nasze przydomowe kotłownie i przestarzałe kotły na paliwa stałe, są odpowiedzialne za pojawiania się smogu w porze zimowej. Smogu, który bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Wobec tego też, koniecznością jest tutaj jak najszybsze przejście na lepsze rozwiązania, takie jak kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, kotły gazowe, czy też systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Z całą pewnością są to rozwiązania nowoczesne, które pozwolą nam ograniczyć w wyraźny sposób ilość generowanych zanieczyszczeń.

Kolektory słoneczne i ich zastosowanie.

Jednym z ciekawszych rozwiązań w zakresie OZE są kolektory słoneczne. Jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej. W zasadzie to zastosowanie kolektorów będzie eliminować potrzebę podgrzewania wody użytkowej w inny sposób, poprzez około 8 miesięcy w roku. Niestety w sezonie zimowym, z powodu braku silnego promieniowania słonecznego, trzeba będzie sobie radzić w inny sposób. Niemniej jednak jest to rozwiązaniem już bardzo korzystnym. Zapewnia ograniczenie poziomu niskiej emisji w bardzo wyraźny sposób.

Więcej o kolektorach słonecznych – kolektory słoneczne Bielsko Biała

Koszt inwestycji w kolektory słoneczne z reguły nie przekracza 10 tysięcy złotych, w przypadku standardowego budynku jednorodzinnego o przeciętnym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową. Po około 6-7 latach od inwestycji, możemy już liczyć na pełen zwrot kosztów wynikający z oszczędności na ogrzewaniu wody użytkowej promieniami słonecznymi. Można więc powiedzieć, iż jest to całkiem korzystna i rozsądna inwestycja, która zwraca się w stosunkowo krótkim czasie.

Wewnętrzna wentylacja mechaniczna.

Drugim, bardzo korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym na ograniczenie zanieczyszczeń generowanych podczas ogrzewania domu, jest wewnętrzna wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Jest to dość nowoczesne rozwiązanie, które pozwala nam na odzysk ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz budynku. Ciepło to jest następnie przekazywane do powietrza wtłaczanego do wnętrza. Dzięki temu jest wstępnie podgrzane do nieco wyższej temperatury, co zapewnia ograniczenie kosztów jego podgrzania do temperatury przyjemnej dla człowieka.

Generalnie rzecz ujmując, każde rozwiązanie zapewniające nam minimalizację zanieczyszczeń atmosfery będzie warte tego, aby je zastosować. W tym zakresie zarówno dobrze wykonana wentylacja mechaniczna w Bielsku Białej, jak również kolektory słoneczne, będą się sprawdzać wyśmienicie. Do tego wystarczy dołożyć nowoczesny kocioł grzewczy z podajnikiem a najlepiej kocioł gazowy i będziemy mogli cieszyć się o wiele czystszym powietrzem przez cały rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *