Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Logistyka

Efektywne wykorzystanie magazynu konsygnacyjnego.

Wraz z możliwością praktycznie nieograniczonej współpracy przedsiębiorców z terenu całej Unii Europejskiej, powstał szereg udogodnień prawnych, związanych z kwestiami podatkowymi, które mają za zadanie ograniczyć niepotrzebne koszty w przypadku firm zajmujących się współpracą na rynku międzynarodowym, europejskim. Chodzi nam tutaj na przykład o pojęcie magazynu konsygnacyjnego, który jest jednym z częściej wykorzystywanych rozwiązań w przypadku firm, które korzystają z półproduktów oraz surowców sprowadzanych z zagranicy. Zobaczmy wobec tego, o co w tym wszystkim chodzi, i przekonajmy się, czy instytucja magazynu konsygnacyjnego rzeczywiście przynosi przedsiębiorcom konkretne korzyści.

Podatek VAT

Przede wszystkim musimy tutaj sobie powiedzieć, iż przedsiębiorcy prowadzący działalność na podstawie VAT UE, rozliczają się z podatku VAT na nieco innych zasadach. W naszym przypadku, polskim, to nabywca towarów, opłaca podatek VAT sprzedawcy, a ten z kolei rozlicza się z państwem. W przypadku regulacji europejskich, nabywca kupuje towar do sprzedawcy w cenie netto, a następnie sam rozlicza się z należnego podatku VAT. Jest to bardzo dobre udogodnienie, dla sprzedawców, którzy bardzo często przecież wystawiając fakturę VAT obowiązani są do opłacenia podatku VAT, przy czym kupujący może po prostu zwlekać z jej opłaceniem skutkiem czego sprzedawca jest stratny. W przypadku VAT UE, takiej sytuacji nie będzie.

Magazyn konsygnacyjny.

Istotą magazynu konsygnacyjnego, jest ograniczenie kosztów podatkowych po stronie nabywcy, a nawet nie tyle ich ograniczenie co rozłożenie w czasie. Otóż w przypadku przeniesienia towarów do magazynu konsygnacyjnego, nie powstaje obowiązek podatkowy. Nabywca płaci podatek VAT tylko od tych towarów, które podejmuje z magazynu konsygnacyjnego. Toteż w przypadku zamówienia 100 tysięcy sztuk danego półproduktu, niezbędnego w produkcji, podatek VAT będzie płacony partiami, tylko i wyłącznie za tyle sztuk, ile zostało podjętych z magazynu konsygnacyjnego.

Usługi magazynowe.

Obecnie stosunkowo sporo przedsiębiorstw zajmujących się świadczeniem usług magazynowych, oferuje także możliwość prowadzenia magazynu konsygnacyjnego (na przykład firma Zrembud), dzięki czemu nie trzeba tutaj nawet zanadto się wysilać, aby otworzyć własny magazyn konsygnacyjny. Chodzi tutaj także o to, iż w celu możliwości prowadzenia takowego magazynu, należy spełnić pewne wymogi prawne, toteż o wiele lepiej jest skorzystać z już gotowego magazynu konsygnacyjnego, prowadzonego przez doświadczone przedsiębiorstwo zajmujące się świadczeniem zewnętrznych usług magazynowych, niż szukać samodzielnych rozwiązań, które mogą się okazać niezwykle kosztowne. Jednym słowem, powstanie pojęcia magazynu konsygnacyjnego, wywiera bardzo dobry wpływ na przedsiębiorców współpracujących na terenie UE, gdyż usprawnia im rozliczanie się z podatku VAT, który przecież jest dość poważnym obciążeniem dla każdego przedsiębiorcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *