Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Instalacje elektryczne

Efektowne oświetlenie wnętrza pomieszczeń mieszkalnych.

Oświetlenie wnętrz w pomieszczeniach mieszkalnych to bardzo ważna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, bowiem wpływać będzie nie tylko na nasz komfort ale także na oszczędności. Musimy tutaj pamiętać, aby oświetlenie w każdym pomieszczeniu było precyzyjnie dopasowane do jego charakteru oraz przeznaczenia, bowiem w przeciwnym przypadku może się okazać, iż w niektórych pomieszczeniach poprzez wadliwy dobór oświetlenia, będziemy ponosić zbyt wysokie koszty, a w innych zaś poprzez zbyt słabe oświetlenie, nie będziemy w stanie na przykład wykonywać pracy. Przyjrzyjmy się wobec tego różnym rozwiązaniom związanym z oświetleniem pomieszczeń mieszkalnych, aby przekonać się, w jaki sposób można będzie dobrać optymalne rozwiązania do każdego z pomieszczeń.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności określić przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń i dobrać do nich odpowiedni poziom oświetlenia. Można zasugerować się poniższą listą.

  • Salon – oświetlenie mieszane. Silne i słabe. W zależności od sposobu korzystania z pomieszczenia może być potrzebne różne natężenie światła.
  • Sypialnia – oświetlenie raczej słabe z dodatkowymi lampami przy łóżku, w celu ułatwienia na przykład czytania książek.
  • Kuchnia – oświetlenie raczej mocne, zapewniające komfortowe przygotowywanie posiłków oraz sprzątanie po posiłkach.
  • Przedpokój – oświetlenie mocne
  • Pracownia – oświetlenie mocne z dodatkowym doświetlenie stanowiska pracy.

Jak więc widać, w każdym pomieszczeniu będziemy musieli zastosować zupełnie inne rozwiązania w kwestii oświetlenia, co wynika przede wszystkim z przeznaczenia danego pomieszczenia. Jeśli precyzyjnie dobierzemy oświetlenie oraz zapewnimy sobie możliwość jego regulacji będziemy z cała ponosić niższe koszty ogrzewania, a co równie ważne, będziemy mogli w stu procentach komfortowo korzystać z każdego z wymienionych pomieszczeń.

Regulacja oświetlenia

W kwestii regulowania natężenia światła, możemy zastosować standardowe rozwiązanie, czyli na przykład oświetlenie łączone, z łącznikiem dwu i trzy częściowym. W takich sytuacjach, możemy po prostu podłączyć do każdego elementu łączniku po jednej lampie, i dowolnie decydować o tym, które w danej chwili mają być włączone. Możemy tutaj także zastosować ściemniacze do instalacji elektrycznej, które pozwalają nam na regulowanie przepływu prądu do odbiorników, w tym przypadku do żarówek, a co za tym idzie, ograniczenie jasności ich światła. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, pozwalające nam na zastosowanie jednopunktowego oświetlenia i decydowanie o tym, jak mocno ma świecić w zależności od tego, w jaki sposób mamy zamiar aktualnie korzystać z danego pomieszczenia. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż ściemniacze do instalacji elektrycznych to bardzo korzystne i rozsądne rozwiązanie, a co najważniejsze nie jest to wcale takie kosztowne, wobec czego możemy zapewnić sobie dobre warunki oświetlenia przy stosunkowo niezbyt wygórowanych nakładach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *