Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Instalacje elektryczne

Efektowne oświetlenie wnętrza pomieszczeń mieszkalnych.

Oświetlenie wnętrz w pomieszczeniach mieszkalnych to bardzo ważna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, bowiem wpływać będzie nie tylko na nasz komfort ale także na oszczędności. Musimy tutaj pamiętać, aby oświetlenie w każdym pomieszczeniu było precyzyjnie dopasowane do jego charakteru oraz przeznaczenia, bowiem w przeciwnym przypadku może się okazać, iż w niektórych pomieszczeniach poprzez wadliwy dobór oświetlenia, będziemy ponosić zbyt wysokie koszty, a w innych zaś poprzez zbyt słabe oświetlenie, nie będziemy w stanie na przykład wykonywać pracy. Przyjrzyjmy się wobec tego różnym rozwiązaniom związanym z oświetleniem pomieszczeń mieszkalnych, aby przekonać się, w jaki sposób można będzie dobrać optymalne rozwiązania do każdego z pomieszczeń.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności określić przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń i dobrać do nich odpowiedni poziom oświetlenia. Można zasugerować się poniższą listą.

  • Salon – oświetlenie mieszane. Silne i słabe. W zależności od sposobu korzystania z pomieszczenia może być potrzebne różne natężenie światła.
  • Sypialnia – oświetlenie raczej słabe z dodatkowymi lampami przy łóżku, w celu ułatwienia na przykład czytania książek.
  • Kuchnia – oświetlenie raczej mocne, zapewniające komfortowe przygotowywanie posiłków oraz sprzątanie po posiłkach.
  • Przedpokój – oświetlenie mocne
  • Pracownia – oświetlenie mocne z dodatkowym doświetlenie stanowiska pracy.

Jak więc widać, w każdym pomieszczeniu będziemy musieli zastosować zupełnie inne rozwiązania w kwestii oświetlenia, co wynika przede wszystkim z przeznaczenia danego pomieszczenia. Jeśli precyzyjnie dobierzemy oświetlenie oraz zapewnimy sobie możliwość jego regulacji będziemy z cała ponosić niższe koszty ogrzewania, a co równie ważne, będziemy mogli w stu procentach komfortowo korzystać z każdego z wymienionych pomieszczeń.

Regulacja oświetlenia

W kwestii regulowania natężenia światła, możemy zastosować standardowe rozwiązanie, czyli na przykład oświetlenie łączone, z łącznikiem dwu i trzy częściowym. W takich sytuacjach, możemy po prostu podłączyć do każdego elementu łączniku po jednej lampie, i dowolnie decydować o tym, które w danej chwili mają być włączone. Możemy tutaj także zastosować ściemniacze do instalacji elektrycznej, które pozwalają nam na regulowanie przepływu prądu do odbiorników, w tym przypadku do żarówek, a co za tym idzie, ograniczenie jasności ich światła. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, pozwalające nam na zastosowanie jednopunktowego oświetlenia i decydowanie o tym, jak mocno ma świecić w zależności od tego, w jaki sposób mamy zamiar aktualnie korzystać z danego pomieszczenia. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż ściemniacze do instalacji elektrycznych to bardzo korzystne i rozsądne rozwiązanie, a co najważniejsze nie jest to wcale takie kosztowne, wobec czego możemy zapewnić sobie dobre warunki oświetlenia przy stosunkowo niezbyt wygórowanych nakładach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *