Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Odwadnianie

Dobór pompy do odwadniania igłofiltrami.

Realizacja odwodnienia przy zastosowaniu igłofiltrów wymaga przede wszystkim prawidłowego doboru agregatu pompowego. Odpowiednie pompy do odwadniania igłofiltrami będą tutaj odpowiedzialne za prawidłową pracę całej instalacji. Należy tutaj zdać sobie sprawę, iż każdy agregat do pracy z igłofiltrami, ma swoją określoną wydajność. Skutkiem tego do każdego z nich możemy podłączyć określoną ilość igłofiltrów. Przy zastosowaniu większej ich liczby, automatycznie spadnie wydajność pracy całej instalacji, aż do ostatecznego uniemożliwienia pracy w ogóle. Warto więc znać przynajmniej podstawy jeśli chodzi o eksploatację systemów igłofiltrowych, aby umiejętnie dobierać poszczególne podzespoły wchodzące w skład kompletnej instalacji.

Zasada działania instalacji igłofiltrowej.

Aby umiejętnie określać rodzaj pompy do odwadniania igłofiltrami warto wiedzieć z czego się takowa instalacja składa, oraz na jakiej zasadzie będzie działać. Tak więc w tym przypadku będziemy mieć przede wszystkim do czynienia z instalacją składającą się z trzech elementów. Będą to igłofiltry, kolektory ssawne i agregat pompowy. Warto sobie powiedzieć nieco więcej o każdym z tych elementów.

Igłofiltry – to rury PVC, o średnicy 63 lub 32 mm, które z jednej strony zakończone są perforowaniem. Ta część wprowadzana jest do gruntu, zaś perforowana część robocza będzie służyć do zasysania wody gruntowej.

Kolektory ssawne – to rury o średnicy od 100 mm wzwyż. Do kolektora ssanego podłącza się wszystkie igłofiltry w ciągu instalacyjnym. Kolektor następnie podłączony jest do agregatu pompowego.

Agregat pompowy – jest to serce całej instalacji. jest on odpowiedzialny za wytworzenie podciśnienia w instalacji, a tym samym za zasysanie wody gruntowej poprzez perforowaną końcówkę roboczą igłofiltrów.

W zasadzie powyższa lista nie tylko prezentuje nam wszystkie części składowe instalacji igłofiltrowej, ale także pozwala zrozumieć podstawowe zasady jej działania. Wobec tego też, nie musimy tutaj już dodatkowo tłumaczyć zawiłości działania systemu. Starczy, że będziemy te zasady rozmieć w podstawowym znaczeniu.

Pompy do odwadniania igłofiltrami.

Warto tutaj jednak nieco większą ilość czasu, poświęcić na omówienie samego agregatu pompowego do odwadniania. Otóż, jest to serce całej instalacji, a skutkiem tego, to od wydajności agregatu zależna będzie wydajność całego systemu. Każdy agregat pompowy do igłofiltrów, będzie także mieć ograniczoną moc tłoczenia wobec czego podłączyć można będzie określoną liczbę igłofiltrów. Obecnie wszystkie produkowane pompy do odwadniania igłofiltrami, mają odpowiednie informacje w zakresie ilości igłofiltrów, jakie możemy do niego podłączyć bez utraty wydajności pracy. w przypadku podłączenia większej ich ilości, niestety stosunkowo szybko zacznie spadać wydajność zasysania wody gruntowej aż do ostatecznego braku efektywnej pracy w ogóle. Dlatego tez, tak istotne jest, aby w przypadku większych realizacji odwodnień, zastosować większą liczbę agregatów pompowych, połączonych w jeden, większy system odwadniania. Będzie to z całą pewnością rozwiązaniem lepszym niż próby odwadniania jednym agregatem przy większej ilości igłofiltrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *