Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Zdrowie

Dentofobia, lęk przed dentystą. Nowoczesna stomatologia bez bólu

Dentofobia, znana również jako odontofobia, to problem bardziej powszechny niż może się z pozoru wydawać. Według badań nawet 15 procent pacjentów odczuwa bardzo silny lęk przed wizytą u dentysty. Znajdziemy w tej grupie osoby w różnym wieku – od dzieci, aż po ludzi starszych, są to równie często kobiety, jak i mężczyźni. Warto zastanowić się, jaka jest geneza tego problemu, sposoby radzenia sobie z nim, a także – jak dentysta może wspomóc pacjenta cierpiącego na dentofobię.

Lęk przed dentystą – objawy i konsekwencje

Podobnie do innych fobii, odontofobia objawia się przeżywaniem silnego stresu i dyskomfortu psychicznego – w tym przypadku w związku z zaplanowaną wizytą u stomatologa. Występuje też szereg objawów fizycznych – między innymi bezsenność, brak apetytu, przyśpieszone tętno i bóle głowy. Aby uniknąć stresu i przykrych dolegliwości, większość osób cierpiących na ten problem unika wizyt u dentysty, co zwykle prowadzi do pogorszenia stanu uzębienia – np. rozwoju próchnicy i chorób w obrębie jamy ustnej, bardzo często powodujących utratę zębów. W konsekwencji pacjent coraz bardziej obawia, a nawet wstydzi się stomatologa, trafiając do niego najczęściej dopiero w ostateczności – w związku z przeżywanymi bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi.

Dentofobia – jak się przełamać?

Ponieważ jest to problem często wynikający z wcześniejszych, przykrych doświadczeń związanych z leczeniem stomatologicznym, bardzo dobre efekty można zaobserwować w sytuacji, kiedy pacjent przełamuje swój lęk i zgłasza się do dentysty – podczas wizyty zwykle okazuje się, że nie była ona nawet w zbliżonym stopniu tak stresująca, jak obawiał się pacjent. Warto wiedzieć, że są osoby, których obawy w tej kwestii sięgają nawet kilkudziesięciu lat wstecz – stomatologia poczyniła od tego czasu ogromne postępy, a komfort pacjenta jest obecnie kwestią absolutnie priorytetową. Osoby cierpiące na ten problem powinny też wiedzieć, że nie mają się czego wstydzić – każdy dentysta zna wiele takich przypadków, dentofobia nie budzi więc zdziwienia. Warto wręcz poinformować stomatologa o swoich problemach.

Nowoczesna stomatologia bez bólu

Niezwykle istotną kwestią jest leczenie, które zapewnia maksymalną efektywność i nie wiąże się z przeżywaniem bólu przez pacjenta. Przy zastosowaniu nowoczesnych technik i środków znieczulających jest to jak najbardziej możliwe. Taką opiekę zapewniają Dentyści pod Jedynką – zespół fachowców przyjmujących w Warszawie (Mokotów). Na stronie internetowej https://www.dentyscipod1.pl/ możesz poznać personel, zakres usług, cennik i dane kontaktowe. Zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *