Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Wypoczynek i rekreacja

Czym się kierować wybierając buty trekkingowe?

Dobre buty trekkingowe to podstawa każdej górskiej wyprawy. Nieodpowiednie obuwie może sprawić, że chodzenie będzie nieprzyjemne, może być niebezpieczne, ranić stopy i zniechęcić do wędrówki. W sklepach jest szeroki wybór rożnych modeli butów na trekkingi w Alpach i rejonie Mony Blanc, więc jak znaleźć te najlepsze?

Buty trekkingowe to najważniejszy wybór!

Wybór butów trekkingowych powinien być poprzedzony zapoznaniem się z ofertą dostępnych modeli. Dopiero wtedy można rozpocząć poszukiwania. Ważne jest, aby buty trekkingowe spełniały oczekiwania i były dopasowane do rodzaju aktywności. Na rynku znajduje się mnóstwo rodzajów sandałów, butów, botków na krótkie i długie wędrówki czy butów do szybkiego trekkingu. Najchętniej wybierane są buty trekkingowe na krótkie dystanse i to właśnie one sprzedają się najczęściej. Ich niewątpliwą zaletą jest wszechstronność i lekkość. Bardzo często mają średnią lub niską cholewkę, która zapewnia stopom odpowiednią ochronę, a gruba i chropowata podeszwa skutecznie minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Wśród tych butów znajdziemy także modele wodoodporne i oddychające. Te buty trekkingowe idealnie nadają się na dwu-, trzydniowe wędrówki po szlakach turystycznych, ale także na bardziej ekstremalne trasy.

Jakie buty trekkingowe na długie dystanse?

Ten rodzaj butów przypomina poprzednie, ale buty turystyczne na długie dystanse posiadają sztywniejszą podeszwę zewnętrzną i dość grubą podeszwę środkową. Bardzo często mają tez wysoką cholewkę i są najlepszym wyborem na wielodniowe wyprawy i na niektóre trekkingi w Alpach w rejonie Mont Blanc. Doświadczeni turyści określają te buty trekkingowe jako bardzo wytrzymałe i niezawodne, zapewniające odpowiednią przyczepność i komfort, tak ważny podczas górskich wycieczek.

Trekking w sandałach?

Ile razy w telewizji pokazywane są ujęcia turystów, próbujących dostać się na Giewont w japonkach, wielu ludzi blednie z przerażenia, więc jaki sens ma kupowanie sandałów trekkingowych? Otóż takie buty są najlepsze podczas letnich spacerów i wędrówek, ale po polach, a nie do zdobywania górskich szczytów. Są bardzo lekkie i zapewniają maksymalną oddychalność. Szczególnie dobrze sprawdzają się w czasie się upałów, na łatwych i płaskich ścieżkach, ale należy ich unikać w trudniejszym terenie, ponieważ zapewniają stosunkowo niepewną stabilność i ochronę.

Podsumowanie

Jak widać, aby kupić odpowiednie buty trekkingowe trzeba bardzo dobrze znać ich przeznaczanie. Określenie konkretnych wymagań zdecydowanie ułatwi wybór. Ogromne ma znacznie podeszwa, ponieważ zapewnia amortyzację i przyczepność, a także rodzaj i krój cholewki. To właśnie ten element jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i ochronę kostek i stóp przed uderzeniami, skaleczeniami, zwichnięciami itp. Warto także przyjrzeć się z jakiego materiału są buty trekkingowe, czy jest to skóra czy tkanina syntetyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *