Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Pasje

Czy uprawa Rhododendronów jest trudna?

Uprawa każdej rośliny niesie za sobą pewne wymagania. Każda z nich ma swoje upodobania odnośnie gleby, klimatu czy też poziomu nasłonecznienia. Każda wymaga innego podejścia w kwestii nawadniania, jak również nawożenia. Jednakże są też rośliny, które mają nieco mniejsze wymagania, a które zapewniają nam bardzo wysoki poziom estetyki w naszych przydomowych ogrodach. Są to Rhododendrony, czyli Różaneczniki oraz Azalie. Najważniejsze wymagania należy spełnić na etapie rozpoczynania ich uprawy. Potem, w kwestii pielęgnacji nie mamy już zbyt wielu wymagań. Wystarczą standardowe działania pielęgnacyjne, charakterystyczne dla wielu innych roślin.

Przygotowanie do uprawy Rhododendronów.

Przede wszystkim, zanim przystąpimy do uprawy w naszych przydomowych ogrodach, warto pozyskać nieco więcej informacji na temat samych roślin oraz ich wymagań. Nie są one jakieś szczególnie wymagające, wobec czego bardzo łatwo możemy sprostać ich wymaganiom, nawet jeśli nie jesteśmy doświadczonymi ogrodnikami.
Najważniejszą kwestią jest tutaj właściwy wybór odpowiednich odmian roślin, które będą w stanie poradzić sobie z przetrwaniem zimy w naszej strefie klimatycznej. Jako wiemy, o tej porze roku temperatura często może spadać drastycznie poniżej zera, toteż rośliny przeznaczone do uprawy ogrodowej, powinny być na takie zakresy temperatur w pełni odporne. Do uprawy ogrodowej, wybierać będziemy więc tylko takie, które mogą przetrwać mrozy dochodzące do dwudziestu pięciu stopni poniżej zera. Nie powinniśmy mieć z ich znalezieniem zbyt wielkich trudności, bowiem praktycznie każdy dostawca Rhododendronów będzie w swojej ofercie posiadać ich stosunkowo sporo. Powinien on nam także udzielić podstawowych informacji w zakresie prawidłowego przygotowania ich uprawy w naszych ogrodach.

Odmiany pozostałe, które nie będą tak dobrze znosić mrozów, także możemy uprawiać, aczkolwiek nie bezpośrednio w naszych ogrodach. Musimy zdecydować się na uprawę doniczkową, co pozwoli nam na schowanie naszych roślin na sezon zimowy do pomieszczeń gospodarczych, gdzie temperatura nie będzie spadać poniżej zera. Na wiosnę zaś, możemy spokojnie rośliny wystawić na powrót do ogrodu.

Przygotowanie gleby i wybór stanowiska uprawy.

Jak już wspomnieliśmy, dobra hurtownia z Różanecznikami powinna nam udzielić niezbędnych informacji w zakresie tego, jak zadbać o prawidłowe przygotowanie naszej domowej uprawy dla każdej odmiany Rhododendronów. W większości jednak przypadków powinniśmy zadbać o glebę o kwaśnym odczynie pH na poziomie 4,5-6, oraz o zacienione i osłonięte stanowisko uprawy. Najlepsze stanowiska zlokalizowane sa w bezpośrednim sąsiedztwie innych, większych roślin ogrodowych. Zapewniają one osłonięcie od wiatru i chłodu, oraz odpowiednią ilość cienia. Spełnienie tych warunków przygotowania uprawy, zapewni nam bardzo dobre warunki, a więc także i efekty naszej domowej uprawy Różaneczników oraz Azalii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *