Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Ogrzewanie

Czy pompa ciepła to dobre i ekologiczne rozwiązanie?

Wiele się w ostatnim czasie mówi o ekologii i konieczności odejścia od spalania węgla kamiennego dla celów grzewczych, jak również energetycznych. Oczywiście w zamian musimy wykorzystać inne sposoby na ogrzewanie naszych domów, aby zagwarantować sobie dogodne warunki do życia w czasie sezonu zimowego. Dlatego też, warto przeanalizować rozwiązanie jakim są pompy ciepła, czyli jedno z najlepszych obecnie rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów. Pozwalają nam one praktycznie całkowicie wyeliminować zanieczyszczenia atmosfery pyłami zawieszonymi oraz dwutlenkiem węgla. Dzięki temu też, pompy ciepła przyczyniają się do ograniczenia narastania problemów z kryzysem klimatycznym, oraz wyeliminowania przyczyny trującego nas smogu.

Rodzaje stosowanych pomp ciepła.

Obecnie na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje pomp ciepła, różniące się od siebie sposobem pozyskiwania ciepła pierwotnego.

  • Pompy gruntowe – pozyskują ciepło pierwotne z otworów głębinowych w ziemi. Są to pompy bardziej kosztowne w instalacji, niemniej jednak pozwalają na niższe koszty eksploatacji. Wynika to z możliwości łatwego przewidzenia parametrów pracy. Temperatura w otworach głębinowych będzie zawsze taka sama, a więc z góry można określić, ile energii trzeba jeszcze dostarczyć, aby nasza pompa mogła ogrzać cały budynek.
  • Pompy powietrzne – w ich przypadku o wiele trudniej jest określić niezbędną ilość dodatkowej energii cieplnej. Pompy te czerpią bowiem energię pierwotną z powietrza, a jego temperatura jest dość mało stabilna. Dlatego też, nigdy nie wiadomo do końca ile trzeba będzie jeszcze dostarczyć dodatkowej energii. Tego typu pompy ciepła są jednak o wiele przystępniejsze cenowo w zakresie instalacji oraz mniej wymagające w tej kwestii (brak otworów głębinowych).

Każdy z tych rodzajów pomp ciepła będzie charakteryzować się przede wszystkim tym, iż sam w sobie nie generuje żadnych zanieczyszczeń (pośrednio tak – pobierające prąd z elektrowni węglowej).

Zalety korzystania z pompy ciepła

Podjęcie decyzji o skorzystaniu z pompy ciepła w celach grzewczych, przyniesie nam w przyszłości same tylko korzyści. Do najważniejszych zalet korzystania z tej formy ogrzewania należy tutaj zaliczyć:

  • Bezobsługowość kotła – nie musimy dokładać, czyścić itp. Wystarczy pilnować nastawień na sterowniku urządzenia, aby w całym domu panowała przyjemna temperatura.
  • Przyjazność dla środowiska – pompy ciepła to bodaj najbardziej ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych.
  • Relatywnie niskie koszty eksploatacji – zależne od rodzaju pompy ciepła, warunków, oraz zapotrzebowania energetycznego budynku.

Warto także podkreślić, iż pompy ciepła w Wadowicach mają pewną wadę, a jest nią brak możliwości skorzystania z nich w przypadku starych budynków. Po prostu w takich przypadkach, koszty eksploatacji byłyby niewspółmiernie wysokie, a to pogrążyłoby właściciela. Aby jednak możliwe było skorzystanie z pompy ciepła także w starym budynku, koniecznie byłoby przeprowadzenie wcześniejszej termomodernizacji. To sprawi, iż spadnie zapotrzebowanie energetycznego budynku, a wtedy koszty ogrzewania zdecydowanie spadną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *