Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Instalacje elektryczne

Czy panele fotowoltaiczne to dobra inwestycja?

Panele fotowoltaiczne z każdym nowym modelem osiągają coraz lepsze wyniki w dziedzinie wydajności. Jest to konkurencyjny biznes – jednocześnie na światowym rynku fotowoltaiki konkurują ze sobą dziesiątki firm, produkując panele o często zbliżonych parametrach. Jednak mimo tego, że oferta paneli fotowoltaicznych wciąż rozszerza się o nowe pozycje, już teraz inwestycja w instalację fotowoltaiczną obecnej generacji to sprawdzona metoda na oszczędności. Chociaż ten artykuł skierowany jest do przedsiębiorców, wymienione w nim zalety są uniwersalne dla każdego użytkownika paneli fotowoltaicznych.

W najprostszym układzie instalacja fotowoltaiczna składa się z inwertera i kilku paneli fotowoltaicznych. Ilość i parametry paneli zależą od wymagań energetycznych obiektu, na którym montowana będzie instalacja, oraz przewidywanego nasłonecznienia w skali roku. Możliwe jest takie dobranie paneli fotowoltaicznych, które pozwoli w znacznej części uniezależnić się od dostaw prądu z sieci. W obszarach miejskich i podmiejskich najpopularniejszą opcją jest jednak tylko częściowe pokrycie potrzeb energetycznych. W okresie letnim panele fotowoltaiczne zbierają większość potrzebnej energii, a nadwyżkę wysyłają do sieci elektrycznej. Za w ten sposób zwrócony prąd otrzymujemy zysk, który zmniejszy wydatki w okresie grzewczym kiedy nasłonecznienie jest mniejsze.

Ważnym parametrem paneli fotowoltaicznych jest roczny spadek mocy. Musimy liczyć się z tym, że panele fotowoltaiczne ze średniej półki po okresie około 25 lat osiągają, uśredniając, 80% swojej pierwotnej mocy. Do tego czasu koszty inwestycji zwrócą się kilkukrotnie, a przy trochę mniejszej wydajności panele fotowoltaiczne wciąż produkują na tyle energii, by ich posiadanie było rentowne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *