Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Instalacje elektryczne

Czy panele fotowoltaiczne to dobra inwestycja?

Panele fotowoltaiczne z każdym nowym modelem osiągają coraz lepsze wyniki w dziedzinie wydajności. Jest to konkurencyjny biznes – jednocześnie na światowym rynku fotowoltaiki konkurują ze sobą dziesiątki firm, produkując panele o często zbliżonych parametrach. Jednak mimo tego, że oferta paneli fotowoltaicznych wciąż rozszerza się o nowe pozycje, już teraz inwestycja w instalację fotowoltaiczną obecnej generacji to sprawdzona metoda na oszczędności. Chociaż ten artykuł skierowany jest do przedsiębiorców, wymienione w nim zalety są uniwersalne dla każdego użytkownika paneli fotowoltaicznych.

W najprostszym układzie instalacja fotowoltaiczna składa się z inwertera i kilku paneli fotowoltaicznych. Ilość i parametry paneli zależą od wymagań energetycznych obiektu, na którym montowana będzie instalacja, oraz przewidywanego nasłonecznienia w skali roku. Możliwe jest takie dobranie paneli fotowoltaicznych, które pozwoli w znacznej części uniezależnić się od dostaw prądu z sieci. W obszarach miejskich i podmiejskich najpopularniejszą opcją jest jednak tylko częściowe pokrycie potrzeb energetycznych. W okresie letnim panele fotowoltaiczne zbierają większość potrzebnej energii, a nadwyżkę wysyłają do sieci elektrycznej. Za w ten sposób zwrócony prąd otrzymujemy zysk, który zmniejszy wydatki w okresie grzewczym kiedy nasłonecznienie jest mniejsze.

Ważnym parametrem paneli fotowoltaicznych jest roczny spadek mocy. Musimy liczyć się z tym, że panele fotowoltaiczne ze średniej półki po okresie około 25 lat osiągają, uśredniając, 80% swojej pierwotnej mocy. Do tego czasu koszty inwestycji zwrócą się kilkukrotnie, a przy trochę mniejszej wydajności panele fotowoltaiczne wciąż produkują na tyle energii, by ich posiadanie było rentowne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *