Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Instalacje elektryczne

Automatyzacja instalacji oświetleniowej w domu.

Wśród wielu różnorodnych rozwiązań w zakresie poprawy komfortu eksploatacji instalacji elektrycznych i oświetleniowych, jednymi z lepszych będą tutaj rozwiązania automatyzujące pracę oświetlenia w pomieszczeniach mieszkalnych oraz na zewnątrz budynku. Mamy tutaj do czynienia z nowoczesnymi wyłącznikami automatycznymi, którymi możemy samodzielnie regulować czas wyłączenia dopływu prądu do oświetlenia, co w niektórych okolicznościach jest rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym, wpływającym zarówno na poprawę komfortu korzystania z oświetlenia sztucznego w domach i mieszkaniach, jak również na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, o czym postaramy się powiedzieć kilka słów w dalszej części artykułu.

Wygoda i komfort eksploatacji oświetlenia.

W pierwszej kolejności zajmiemy się wygodą i komfortem w zakresie użytkowania automatycznych wyłączników oświetlenia. bardzo często zdarzają się sytuacje, w których po prostu zapomnimy wyłączyć oświetlenie na przykład na klatce schodowej, skutkiem czego będziemy ponosić niepotrzebne koszty. Celem uniknięcia tych kosztów można zastosować automatyczne wyłączniki oświetlenia, które będą pamiętać niejako za nas o zgaszeniu światła. Po prostu po upływie ustawionego przez nas czasu, światło samoczynnie zgaśnie. Wyłączniki te mają jedną bardzo ważną zaletę. Otóż możemy ustawić w nich kilka różnych opóźnień wywoływanych innym zachowaniem. Zwykłe włączenie oświetlenia, będzie wywoływać opóźnienie podstawowe, które z reguły regulowane będzie od jednej do kilku minut, po którym to czasie, oświetlenie zostanie wyłączone. Jeśli natomiast przytrzymamy wyłącznik przez trzy sekundy, aktywowany będzie drugi tryb, który wydłuży czas opóźnienia nawet do pół godziny, co jest przydatne w przypadku, kiedy mamy zamiar wykonywać jakieś czynności na klatce, i przebywać tam nieco dłużej.

Bezpieczeństwo poprzez automatyzację oświetlenia.

Wydawać by się to mogło mało prawdopodobne, niemniej jednak automatyzacja oświetlenia pozwala nam nawet podnieść poziom bezpieczeństwa w naszych domach. Jest to funkcja szczególnie przydatna w przypadku, kiedy wyjeżdżamy na przykład na wakacje i w domu nie zostaje nikt. Pusty dom to bardzo często łakomy kąsek dla złodziei wszelkiej maści, toteż warto tutaj zapewnić sobie imitację przebywania w nim ludzi. Automatyzacja oświetlenia pozwala nam właśnie taki efekt osiągnąć. Odpowiedni sterownik będzie czasowo włączać i wyłączać oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach, tak, aby z zewnątrz wyglądało to na normalną obecność ludzi, skutkiem czego potencjalny złodziej obserwujący dom, raczej od razu się zniechęci widząc z daleka, iż pomimo naszego wyjazdu na wakacje, ktoś jednak w nim przebywa. Oczywiście jest to zabezpieczenie które można obejść kilkudniową obserwacją, niemniej jednak z reguły wystarczające do tego aby złodziej odpuścił sobie i zrezygnował z okradania naszego domu. Widzimy więc, iż automatyczne wyłączniki oświetlenia będą miały w pewnych okolicznościach wpływ także na bezpieczeństwo naszego dobytku podczas naszej nieobecności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *