Nieuprawnione udostępnienie informacji niejawnych może w konsekwencji prowadzić nawet do 5 lat więzienia. Kto i w jaki sposób może przetwarzać tego typu dane? My już to wiemy.
Wszelkie dane określone jako niejawne są informacjami o dość szczególnym charakterze – udostępnienie ich osobom trzecim może narazić państwo na szereg konsekwencji, szkodząc nie tylko interesom międzynarodowym w skali gospodarczej, ale i politycznej, a w skrajnych wypadkach także prowadzić do rozpadu narodu.
Z tytułu: ustawa o ochronie informacji niejawnych z 2010r., tego typu dane zostały podzielone na kilka podstawowych segmentów, a w tym:
- informacje ściśle tajne,
- informacje tajne,
- informacje poufne,
- informacje zastrzeżone.
Odpowiednio ujawnienie informacji zastrzeżonych ma najmniejszy wpływ na dobro kraju, największe – informacje ściśle tajne.
Z informacjami z kategorii niejawne pracują przede wszystkim komórki administracji publicznej – dotyczy zarówno organizacji działających w skali ogólnopolskiej, regionalnej (wojewódzkiej) oraz lokalnej.
Kto może pracować z dokumentacją określoną kategorią zastrzeżonych?
Dostęp do informacji zastrzeżonych wymaga odpowiedniego upoważnienia; w przypadku informacji wyższych klas, tj. poufnych, tajnych i ściśle tajnych niezbędne jest przejście odpowiedniego szkolenia oraz uzyskania tzw. poświadczenia bezpieczeństwa – dotyczy osób, które będą pracowały z tego typu materiałami pełniąc służbę publiczną.
Poświadczenie bezpieczeństwa może być wymagane także od osób kadry kierowniczej spółek, które świadczą strategiczne usługi, np. pod postacią przesyłu energii (gazu lub paliw).
zdjęcie: Susu Jabbeh